Haberler

Yasal Takibe Alınan Kredi Kartı Borçlularının Sayısı Artıyor

Kredi Kartı Yasal Takip
Kredi Kartı Yasal Takip

Kredi Kartı kullanımında kontrolü kaybetmek yasal takip sürecine takılmanıza neden olabilir.Günümüzde birçok insan kredi kartı kullanımını arttırarak sonucunda istemediği durumlarla karşı karşıya kalmaktadırlar bu durum birçok vatandaşa ümit verici olsada sonucunda kötü olaylarla karşılaşmaktadırlar.

Birçok banka kredi kartı vermek için bir çok kampanya yapıyor olsada kontrolü elinde tutmaya çalışan vatandaşlar limitleri kontrol ederek harcamalarını optimize etmektedirler.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından açıklanan verilere göre Ocak ayından Temmuz ayına kadar kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısında bir önceki yılın 7 ayında göre yüzde 6 artış yaşandı.

Ocak ve Temmuz 2015 tarihleri arasında 436 bin 397 vatandaş kredi borcunu ödeyemedi. Takvimsel olarak bakıldığında rakam geçen yılın ilk 7 ayıyla karşılaştırıldığında kredi borcunu kontrol edemediği için ödemeyerek yasal takibe takılan kişi sayısının yüzde 12 oranında arttığını görebiliyoruz.

Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe takılanların oranıysa aynı döneme göre yüzde 3 artış gösterdi. Bireysel kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısıysa 638 bin 456 kişi olarak açıklandı.

Verilere göre bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödemeyen toplan kişi sayısı 2015 yılının son 7 ayına göre 1 milyon 906 bin kişiye yükseldi.

Kredi kartı ödemelerinin zamanını geçirmemek için asgari tutarı ödeyerek bir sonraki aya aktarılan bor bir süre önüne geçilemeyen bir çığ oluştuğundan önüne geçilemeyen bir borç haline dönüşmektedir.Özellikle yeni evlenenler ve öğrencilerin kredi kartı kullanımlarına özellikle dikkat edilmesi gerekmektedirler.

 

  • Makalemizi yararlı buldunuz mu?
  • Evet   Hayır

Yazar Hakkında

Bayilik.Gen.tr

Bayilik.Gen.tr

Merhaba, bugüne kadar içinde bulunduğum birçok proje dahilinde olan isüstünde projesinde iş fikirlerimi, deneyimlerimi, araştırmalarımı, bilgilerimi derleyerek paylaşmaya devam etmekteyim...

Yorum Yap

1 Yorum