Bilgi Bankası

Vergi Nedir ?

Bayilik.Gen.tr

Girişimcilerin kesinlikle bilmesi gereken ve önemsemedikleri durumda işin içine girdikten sonra başlarına bela olucak seviyede durumu karıştıran vergi konusunu bu yazımızda inceliyeceğiz..


Vergi Nedir ?

(Vergi = para her el değiştirdiğinde devletin kazanması yada kazanmak zorunda bırakması)

Vergi, ekonomik birimlerden siyasi cebir altında ve karşılıksız devlete para olarak nakledilmesidir. Kamu hizmeti çalışmalarında kullanmak durumunda olan devlet, Vergi alırken aynı zamanda  mal ve hizmet üretiminde bulunması gerekmektedir. Gerekli üretimi sağlayabilmek adına birçok fonlar bulunmaktadır. Bu fonlar içerisinde vergi gelirlerinin oranı oldukça yüksektir. Sanayileşmiş toplumlarda %100’e ulaşmaktadır.

Verginin amacı nedir ?

Günümüzde birçok vergilendirme yöntemi bulunmaktadır ve devlet aldığı vergi ücretlerini topluma ve ülkeye her türlü hizmet yaparak geri ödemekle yükümlüdür. 

Devlet, vergi adı altında çok çeşitli araçlar kullanmakta, daha doğrusu vatandaşların ödeme gücünden, birçok fırsatlardan yararlanarak pay almaktadır. Bireylerin gelir elde etmesi, kurumların kazanç sağlaması(para kazanması ), gelirlerin kullanılması harcanması, istihsal ve satış nedenleriyle ya da miras ve hibe yoluyla paranın el değiştirmesi, bir servete sahip olma, sahip olunan servetin değerinde artış görülmesi gibi olaylar, devletin vergi alması belli başlı fırsat ve nedenlerini oluşturmaktadır.

Dolaylı vergi, dolaysız vergi nedir ?

Dolaylı vergi halk arasında bilinen adıyla katma değer vergisi (KDV) olarak bilinmektedir. Vergi çoğu ülkelerde bulunmaktadır ve % olarak değişiklik göstermektedir.

Vergileri, değişik amaçlarla başka türlü gruplandırmak da mümkündür.Özellikle vergilendirmenin “dolaylı” ve “dolaysız” olarak sınıflandırılmış şekilde kullanılması yaygındır. Bu ayırım iktisadi kuvveti temsil eden geliri yakalamada “mutavassıt” bir olayı ilgilendirme yada ilgilendirmemesine göre yapılmaktadır.Durum Böyle iken  Gelir veya servetin doğrudan doğruya vergilendirilmesin de dolaysız, bir aktivitenin (örneğin harcama yapılması) bu gücün belirtisi sayarak vergilendirilmesi dolaylı sayılmaktadır.

  • Makalemizi yararlı buldunuz mu?
  • Evet   Hayır

Yazar Hakkında

Bayilik.Gen.tr

Bayilik.Gen.tr

Yorum Yap