Haberler

Türkiye Yerli Güneş Panelini Üretecek

Güneş Paneli
Güneş Paneli

Yenilenebilir Enerji kaynakları günümüzde her zamankinden daha değerli olmaya başladı.Tükenen enerji kaynakları ve teknolojinin hızının artması ile Güneş paneli sektörü gitdikçe değerli olmaya başlıyor.

Artık Kendi Güneş Panellerimizi Üreteceğiz

2013 yılında kurulan Eko Yenilenebilir Enerji Anonim Şirketi (EKORE) tarafından, Türkiye’nin temiz enerji potansiyeline katkı sağlayacak 100 MWp kapasiteli Güneş Hücresi Üretim Tesisinin temelleri atıldı.

Bor Karma Organize Sanayi Bölgesinde EKORE’ye tahsis edilen 32 bin metrekarelik alanda inşasına başlanan üretim tesisi ilk safhada 100 MWp hücre üretim kapasitesi ile çalışacak. Tesisin kapasitesi ek yatırımlarla zamanla katlanarak uzun vadede minimum 600 MWp kapasiteye çıkartılacak.

EKORE Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Süzer ise güneş enerjisinden elektrik üretmek için en maliyetli kalemi olan güneş paneli ve bu panelin kalbinin de güneş hücresi olduğuna işaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa üretim sürecinin kalbi sayılan hücre ve wafer(enerjiye dönüştüren malzeme) üretimini bu tesiste gerçekleştireceklerini ifade eden Süzer, “Biz kendi kumumuz ile başından sonuna kadar silisyum, ingot, wafer, hücre ve model üretimini gerçekleştirerek sonunda Türk güneş panelini kendi kaynaklarımıza sağlamış olacağız. Bunu yapmamız demek enerji bağımsızlığı ve milli güvenlik için çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Törenin ardından davetliler, temelin atılacağı alana geçti. Burada baret ve önlük giyen protokol üyeleri düğmeye basarak iş makinelerinin çalışmalarını başlattı.

Böyle bir yatırım hem ülke adına hem sağlıklı enerji kaynaklarını aktif kullanabilmek için vatanımıza ve milletimize son derece faydalı olacaktır.

Güneş Paneli Bayiliği veren firmalar bu gelişmeler içersinde önümüzdeki 5 yıl içinde artıcak ve artık her binanın çatısına yavaş yavaş girmeye başlıyacak. Girişimciler bu konuda montaj ekipleri ve yan aksesuarlar ile yeni bir iş sektörü oluşacaktır.Bu durumu önceden değerlendiren ve erkenden yol almak isteyenler konu hakkında daha fazla araştırma yapmalı ve gelişmeleri yakından takip etmelidirler.

  • Makalemizi yararlı buldunuz mu?
  • Evet   Hayır

Yazar Hakkında

Bayilik.Gen.tr

Bayilik.Gen.tr

Merhaba, bugüne kadar içinde bulunduğum birçok proje dahilinde olan isüstünde projesinde iş fikirlerimi, deneyimlerimi, araştırmalarımı, bilgilerimi derleyerek paylaşmaya devam etmekteyim...

Yorum Yap