Girişimcilik

Girişimci olmak

Girişimci Olmak
Girişimci Olmak
Bayilik.Gen.tr

Girişimci olmak öğrenilir mi?

Öncelikle kendimden bahsetmek istiyorum, b tecrübelerimle nasıl girişimci olmamalı konusunda başarıya ulaştığını düşünen ve yaptığım girişimcilerin hepsinin başarıya ulaştığını ve asıl girişimin yaşamak olduğunu iddaa eden biriyim.

Günümüzde girişimcilik denilince akla birçok başarılı girişim hikayesi gelse de işin içine girdikçe başarısız girişimleri müthiş fikirlerin yok oluşunu ve tahmin etmediğiniz fikirlerin başarıya ulaştığını görebilirsiniz. Bu durum girişimciliğin ilk engelidir, bu fikir başarıya ulaşmamış benimkimi ulaşacak yada olaya daha dar bakarsak bu bile başarılı olmuş ben mi olamayacağım dediğiniz anda olaya 1-0 yenik başlarsınız. Bu aşamada yapmanız gereken en doğru hamle fikrinizde net iseniz gerekli araştırmaları derinlemesine yapın, benzer konulara hakim kişilerle tartışın ve iyi düşünün, iyi düşünün ki iyi taşınasınız.

Bir fikir sizi oturduğunuz yerden ayağa kaldırıyor ve neden kalktığınızı anlamadan hareket ediyorsanız girişimcilik hikayeniz orada başlıyor olabilir.Tabi bu durumda bilmeniz gereken en önemli nokta gazı kontrol etmenizdir. Fikir aklınıza düştüğü anda hemen işe koyuluyorsanız başarılı olma ihtimaliniz düşük olabilir.Gerçekten başarılı olabileceğiniz bir fikre sahip olduktan sonra atmanız gereken ilk adım kendinizi konumlandırmak.Maddi yeterliliğe sahip olunmayan girişimlerde genelde girişimci olayın tamamına kendini konumlandırabilmelidir.

Kendi yeteneklerinizi sorguladıktan sonra fikrinizi projelendirip baştan sona her adımı detaylı bir şekilde raporlamak ve sonrasında her adım için araştırmalar yapmak fikri ürüne dönüştürmenin %50si olarak görmekteyim. Fikrinizi ürüne dönüştürürken her adım bir öncekinden daha önemlidir. Yapıyı sağlam inşa etmeli ve karşınıza çıkabilecek sorunları ve ihtiyaçları iyi analiz etmeniz gerekmektedir.

Analiz ve ihtiyaçlar tablosunu oluşturduktan sonra ilk adımdan itibaren yapmanız gerekenleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz gerekmektedir.

Projelendirme aşamasında bulunduğunuz konuma bir nokta ve ulaşmak istediğiniz konuma bir nokta koyun ve arasındaki süreci önce bulunduğunuz noktadan hedefe doğru sonra hedeften size doğru planlayın.

Eğer hâlâ kendinize güvenebiliyorsanız artık bir girişimcisinizdir.Girişimcilikte çoğunlukla yaşanan sıkıntıların başında maddi durumların yetersizliği ve planlamanın maddi hesabı kaba taslak yapılmasından dolayı başarısızlık oluşmaktadır.Süreci kendi yaşamınızı idame ederken başlatın günde bir saat bile ayırabilseniz bir an önce başlayın. Okulunuz yada işiniz devam ederken yola çıkmış olun artık girişiminizin ve normal hayatınızın kesişme noktası kırılma noktasına geldiğinde karar verin girişim mi sıradanlık mı ?

Girişim tehlikelidir.Girişim zorluktur. Girişim uykusuzluktur.Girişim hali hazırda devam eden yaşamı alt üst etmektir.Kendinize hâlâ güveniyorsanız arkanıza bakmayın inancınızı yitirmeyin. Girişiminiz için kaybettiklerinizle kazanacaklarınızı kıyaslamayın. Bu kıyas bulunduğunuz durumun ip cambazlığı haline gelmesine neden olabilir. Odaklanın ve işinizi en iyi şekilde yapmaya çalışın. Girişimciliği bir şeye benzetmek gerekirse ben girişimciliği maden aramaya benzetebilirim. Eğer girişiminiz için maden arayacak kadar vaktiniz ve nakitiniz yoksa altın madeni bulunduğunda kazma kürek satarak girişimciliğe başlayabilirsiniz.

Tecrübe başarılı olmak kadar başarısız olmanın da değerli olduğunu fark etmek olabilir.

Asıl soruya yada konumuza gelecek olursak

Girişimci olmak öğrenilir mi ?  Öğrenilir başarısız ola ola nasıl başarılı olmanız gerektiğinizi öğretir girişimcilik.Burda önemli olan motivasyonunuzu kaybetmeden yola devam edebilmenizdir.Dış etkenler size motivasyon sağlamamalı motivasyonunuz içinizden inandığınız fikirden gelmelidir.

Kendinize güvenin ve ne yapmanız gerektiğinizi iyi bilin rotası olmayan bir gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.Fikrinizde yada projenizde başarılı olmak zorunda değilsiniz ama o yolun sonunu görmek zorundasınız.Yarım bıraktığınız anda pişmanlıklar size engel olabilir.

İnandığınız fikir için fedakarlık etmekten korkmayın. Gerekirse vazgeçmem dediklerinizden vazgeçin ve inandığınız fikrin sonuna kadar arkasında durun.

Cesur olun. Cahil cesareti ile değil tamamen inandığınız fikre hakim olduktan sonra cesur olun kervan yolda düzülüyorsa eğer yolda lazım olacakları iyi planlayın.

Kimseye bir şey öğretemezsiniz, sadece içindekini bulmaya yardımcı olabilirsiniz. İçinizdeki cevherin farkına varın ve kendinize hakim olun.Meydan okuyan değil meydanı okuyan olun.

“Her yeni girişim bir sonraki girişimin ilk adımıdır.”

  • Makalemizi yararlı buldunuz mu?
  • Evet   Hayır

Direk Firmaya Mesaj Gönder


Not: Gönder Tuşuna basarak Gizlilik Sözleşmesini kabul etmiş olursunuz.
Mail adresiniz 3.şahıs kişilerle paylaşılmaz.

Yazar Hakkında

Bayilik.Gen.tr

Bayilik.Gen.tr

Girişimcilik Bölümü mezunu ve Öğretim Görevlisiyim
Bu blogda girişimcilikle ilgili merak edilenleri cevaplamaktayım.
Bana yorum yaparak soru sorabilirsiniz.

Yorum Yap