Bilgi Bankası

FRANCHİSİNG SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Franchsing Sözleşmesi Nedir ?
Franchsing Sözleşmesi Nedir ?
Bayilik.Gen.tr

FRANCHİSİNG SÖZLEŞMESİ NEDİR?

   Franchising iş anlaşmalarında yatırımcı ve işverenin haklarını korumak amaçlı anlaşma düzenlenir. Franchising sözleşme nedir? Franchising sözleşme, yasalarda olmayan sözleşmedir. Özellikle bu isimde madde yoktur. İşveren ve yatırımcının haklarının korunması amacı ile işveren markanın hazırladığı anlaşmalardır. Bu anlaşmalarda, yatırımcının yapacağı ödeme miktarı belirlenir. Yatırımcının, işverenden bağımsız olacağına dair madde konur. Markanın adını almakla beraber, onun kullanım haklarını da alacağını belirtir. İşverene ait olan marka ve logonun aynı şartlar altında kullanımına devam edilmesi gerekliliğine dair madde konur. Yatırımcının, markayı ve ürünü aldıktan sonra, satış çıtasını yükseltmesi  gerektiğine dair madde konur. Franchising süresi belirlenir. Bu süre zarfında hem yatırımcı hem işveren anlaşmaya uymak zorundadırlar.

   Franchising sözleşmelerinde know- how yaptırmak zorunludur. Yatırımcı ya da işveren maddelerini belirleyerek know- how’u oluşturabilirler. Yaptıkları sözleşme ile her iki taraf birbirinin şartlarını yerine getirir. Türk ticaret kanunu ve Borçlar kanunu hükmünce, her iş veren şartlarını belirleyip, karşısındaki kişi ya da kurumları mağdur etmemelidir. Franchising sözleşmeleri ağırlıklı olarak bu yüzden imzalanır. Franchisingin tanımında geçen  “Bir ürün veya hizmetin imtiyaz hakkına sahip tarafın belirli bir süre şart ve sınırlamalar dâhilinde işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin bilgi ve destek sağlamak suretiyle imtiyaz hakkına konu ticari işleri yürütmek üzere ikinci tarafa verdiği imtiyazdan doğan uzun dönemli ve sürekli bir iş ilişkileri bütünüdür.”  BU da bağımsız iti taraf arasında meydana gelen iş koşulları nedeni ile sözleşme şartını koşar.  Bu sözleşmeler bayilik sözleşmeleri adı altında da geçer. Ürünlerin mülkiyeti yatırımcıda kalıyor ise acentelik sözleşmesi olarak değerlendirilir.

   Dünya piyasasında ve Türkiye ekonomisinde yatırımcılar hangi alana yatırım yapması gerektiğini bilmemektedirler. Risk altına girip, maddi kayıp yaşamayı kimse itemez. Bu yüzden yen iş fikirleri yerine, piyasada olan markanın şubesi olmayı tercih ederler. Var olan firmalarda aynı şekilde yeni şubeler açmaktan çekinirler. Açacakları şubenin iş yapıp yapmayacağı konusunda sıkıntı yaşarlar. Yatırımcı ve işveren için geriye franchising yolu kalır. Franchising ile firma yeni bir Pazar alanı edinmiş olur. Yatırımcı ise iş fikirlerine ihtiyaç duymadan kalitesini kanıtlamış, müşteri potansiyeli olan markanın şubesini açar. İşveren, yatırımcıdan franchising bedeli alarak kazanç sağlar. Aldığı bedel karşılığında yatırımcıya marka ile ilgili verilmesi gereken bilgi ve destek ne varsa hepsini verir. Her iki tarafta durumdan memnundur.

   Franchising iş kurmanın da riskleri vardır. En az yeni iş fikirleri ile kurulmuş bir iş yeri kadar risk taşır. Çünkü ismi az duyulan ya da ürünlerini satışı gerçekleşmeyen markaların franchising vermesi yatırımcıyı batırabilir. Tüm kazancını birden yok edebilir. Buna engel olmak için Yatırımcı ve işveren arasında franchising iş sözleşmesi mutlaka imzalanmalıdır. Bu sözleşme sonunda eğer franchising veren firma, yatırım yapan firmanın kazancının kaybolmasına neden olursa, yatırımcı haklarını arayabilir. Tam tersi bir durumda söz konusu olabilir. Yatırımcı, markanın belirlediği satış kotasını dolduramayıp, markanın adının yanlış lanse ettirebilir. Bu durumda da işveren yatırımcıdan istediğini alabilir.

   Franchising veren firmaların isim markalarının ne kadar kullanıldığını öğrenmek için    bayilik.gen.tr internet adresine bakabilirsiniz. Bu internet adresi ile ulaşmak istediğiniz ve aklınız takılan sorulara çözüm bulursunuz. Ticari anlaşmalar, franchising sözleşmeler nasıl olmalıdır? Neler yapılmalıdır? sorularına cevap bulabilirsiniz. Maliyeti yüksek olan franchisingler, maliyeti az olan franchisingler tüm bunları bu sitede görüp, planlamanızı ona göre yaparsınız. Firmalar marka haklarını korumak için neler yaptıysa sizde buna göre kariyer planlamanıza yön verirsiniz.

 

  • Makalemizi yararlı buldunuz mu?
  • Evet   Hayır

Yazar Hakkında

Bayilik.Gen.tr

Bayilik.Gen.tr

Yorum Yap