Bilgi Bankası

Franchising Çeşitleri

Franchising Çeşitleri
Franchising Çeşitleri Nelerdir ?
Bayilik.Gen.tr

FRANCHİSİNG ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

  Franchising; bir sistem ya da markanın, ismini, ürününü ve diğer özellikleri ile yatırımcıların devam etmesi için belirli bir bedel karşılığında oluşturulan sistemdir. Franchising, son yıllarda çok popüler olan yatırım türüdür. İlerleyen yıllarda da yatırımcıların en fazla kullanacağı yöntemler arasındadır. Franchising yatırımcıya sağladığı yarar kadar markaya da kazanç sağlar. Franchising marka sahibinin yapısına göre farklılıklar gösterir. Peki, franchising çeşitleri nelerdir? Franchising türleri sistemin uygulandığı ülkeye göre, ulusal ve uluslararası olarak ikiye ayrılır. Sunulan fırsatlar açısından ise; ürün ve marka franchising’ i ve işletme sistemi franchising’i şeklinde sınıflandırma yapılır. Franchising yapan marka ve yatırımcı arasında imzalana anlaşma franchisingin şeklini belirler.

  Piyasada yeni bir iş alarak riske girmek istemeyen firmalar iş fikirleri konusunda sıkıntı yaşarlar. Yeni bir işe başlamak pek çok riski de peşinde getirir. Franchising sisteminde risk alımı yoktur. Hem yatırımcı hem de marka açısından fırsattır. Franchisig sisteminin en güzel tarafı yatırımcı açısından hazır olan adı ve ürünü kullanmaktır. Hazırda olan ürünün kullanımı, o markanın müşterilerini de beraberinde getirir. Yatırımcı reklam ve pazarlama çalışmalarına girmez. Marka ise yeni pazara arayışlarından daha çok, franchising ile yaptığı anlaşmadan gelen sıcak para ile kazanç sağlar. Kazanç artımı fazla olur.

  Franchising, nerede ve ne koşulda gerçekleşirse çeşidi de ona göre değişir. Yatırımcı ve marka arasında yapılan antlaşma türünü belirler. Franchising türleri şunlardır:

  -Ulusal Franchising: Bir ülke sınırları içinde bulunan şehirler ya da bölgeler arasında yapılan franchising türüdür.

  -Uluslararası franchising: İki ülke arasında yapılan franchising türüdür. Bunlar sisteme göre yapılan sınıflandırmadır. Bir de sunulan fırsatlar açısından türleri vardır. Bu türler şunlardır:

  -Ürün ve marka franchisingi: Burada marka adı ve ürün kullanılır.

  -İşletme franchisingi: Yatırımcı işletme ile olduğu gibi anlaşır. Bu tür franchisnglerde belirli bir marka ya da ürünün kullanım hakkı doğar. Markasını kullandıran firma, yatırımcı üzerinde söz sahibi olur. İşletme franchisinginde sadece marka ve ürüne eğil tüm firmaya sahip olmuş olursunuz. Bu tür franchisinge “Business Format Franchising” de denir. Bu franchisingde 4 tane anlaşma maddesi bulunur. Bunlar şunlardır:

– Firma sahip olduğu belirli bir ismin veya markanın kullanılması için yatırımcıya izin verir.

-Yatırımcı sözleşme süresince denetime tabi tutulur.

– Sözleşme boyunca firma, yatırımcıya belirli yardım ve hizmetlerde bulunuyor.

-Bu imtiyaza karşılık bedelin ödeme şekli olan ‘royalty’nin miktarı belirli aralıklarla yapılır.

   Franchising veren firma kendi şartlarını ortaya koyar. Yatırımcı şartları uygun bulursa firmaya başvuru yapar. Firma sahibi şartları uygun görürse yatırımcının başvurusunu onaylar. Bundan sonra yapılacak aşamalarda franchising veren firmanın hazırladığı sözleşme metni ile netlik kazanır. Bu anlaşma her iki tarafında kazanç portföyünü artıracaktır. Uygulamaya konulmuş olan iş fikirlerini alan yatırımcı artık o firmanın şubesi olur.

  Ülkemizde ve dünya üzerinde franchising veren firmalar veya yeni iş fikirlerine ulaşmak noktasında sıkıntı yaşayabilirsiniz. Özellikle artan ekonomik krizle nereye ve ne kadar yatırım yapmanız gerektiği konusunda zorlanıyorsanız  bayilik.gen.tr size yardımcı olacaktır. Ülkemizin ve dünyanın ticari anlamda gelişmelerine göre bu siteden size en uygun olan iş fikri ile hareket edebilirsiniz. Kafanıza takılan tüm soruların cevabına siteye tıklayarak detaylı şekilde öğrenebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda eğer bir riske girerseniz, bunu nasıl kazanca dönüştürebileceğinize ulaşırsınız. Mal ve hizmetini satan tüm firmaların adreslerine ulaşıp, kendinize uygun olan firmanın franchising bedelini, şartlarını, hangi tür franchising olduğunu görebilirsiniz.

 

  • Makalemizi yararlı buldunuz mu?
  • Evet   Hayır

Yazar Hakkında

Bayilik.Gen.tr

Bayilik.Gen.tr

Yorum Yap