İş Fikirleri

Elektronik Öğrencileri İçin İş Fikirleri

Öğrenciler için iş fikirleri
Bayilik.Gen.tr

Bu yazımızda sizlere elektrik elektronik bölümü öğrencileri yada elektronik gelişmeleri takip ederek kendini geliştirmiş insanların iş bulma fırsatlarından bahsedeceğim.Elektrik Elektronik bölümü öğrencileri okudukları dönem boyunca yada okulu bitirdikten sonra yeni üniversite mezunu elektrik teknisyeni yada Elektrik Elektronik mühendisi olduklarında bir işe girmeleri tecrübeleri yada referansları olmadıkları için oldukça zordur. Bu durum yeni mezun öğrencileri yada hali hazırda eğitimleri devam eden öğrencileri zor durumda bırakmaktır.

Bu yazımızı yeni mezun elektrik elektronik öğrencilerine değil hali hazırda eğitimleri devam eden elektrik elektronik öğrencilerine yönelik hazırlamaktayız.

Elektronik Öğrencileri için Para Kazanma Fikirleri

Eğer şuanda mevcut okulunuz devam ediyor hem elektronik alanında kendinizi geliştirmek istiyor hemde para kazanmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Bu yazdıklarım tamamen denenmiş belli süreçler için para kazandığım çalışmalardır, iş fikirlerinden bahsetmeden önce sizde olması gereken diğer özeliklerden bahsetmemiz gerekicek.

 • Pazarlama Yeteneği
 • Risk Alma Becerisi
 • Elektronik Becerisi
 • Sermaye

Bu yetenekleri kazanabilir yada bu yetenekler bende mevcut diyorsanız devam edelim..

 • Pazarlama Yeteneği

Pazarlama yeteneği insanın çoğu zaman zamanla kendinde bulduğu bir özellik yada zorunda kalma durumundan dolayı oluşabilcek kıymetli yeteneklerden biridir.Bu yeteneğiniz varsa eğer önce satın aldığınız herhangi bir şeyi fiyatını yükselterek satmaya çalışın buna şöyle bir örnek verelim. Bir çikolata alın herhangi bir çikolata fiyatı 50 krş olsun önce bu çikolatayı herhangi bir muhtaçlık ya da zorundalık bırakmadan 75 krş’a satmaya çalışın.

Bunun için belli kurallar yok ister ürünü överek bunu yapın ister bu çikolatanın satılmadığı bir yere giderek satın. Yada isterseniz mükemmel bir zamanlama ile bu ürünü satın. Önce kendinizi bu ürünü satabilceğinize inandırın.Sonra hemen harekete geçin. Eğer bu ürünü birkaç defa farklı yöntemlerle satabilirseniz pazarlama konusunda bir adım öndesiniz demektir.

 • Risk Alma Becerisi

Risk Alma becerisi nedir ? Doğru zamanda doğru strateji ile başarıya ulaşmanın anahtarıdır risk almak. Risk almayı öğrenmek için bazen kaçık düşünceler, bazen dibe vurmalar, bazende tahmin etmediğiniz sonuçlarla karşı karşıya kalmalar gerekebilir. Tabi bu cesaret ister. Hayatta ister istemez birçok risk alsakta ticarette risk almak tam anlamıyla ticaretin temel taşıdır.

 • Elektronik Becerisi

Elektronik becerisi burdaki değişken durum yukarıda bahsettiğim maddeleri herhangi bir yetenekle başarıya (makalemiz için konuşursak PARA’ya) ulaştırabilirsiniz. Burda bahsettiğimiz elektronik becerisi üst düzey bir elektronik becerisi değil eğer bir 555 entegresi ile flip flop yapıp bunu evinizin farklı odalarının lambalarını yakıp söndürebiliyorsanız yeterlidir.

 • Sermaye

Konuda bahsettiğimiz sermaye bir miktar parada olabilir yada bir miktar süre de olabilir.Tamen ihtiyaçla alakalı bir durumdur. Eğer aylık 5.000 tl kazanmak istiyorsanız bunun için uzun geceleri yatarak degil araştırarak geçireniz gerekebilir. Bilgi en değerli sermayedir. Aşağıda başlıklara göre gerekli sermayelerden bahsedeceğim.Tabiki bu sermaye için borç almanız yada ailenizden istemeniz gerekmez.

Eğer kendinize ayaklarınızın üzerinde durabildiğinizi kanıtlamak istiyorsanız 50 tl ile işe başlayabilir, daha öğrenci iken aylık 2.000 –  3.000 liralık karlara ulaşabilirsiniz.

 

(devam edicem)

 • Makalemizi yararlı buldunuz mu?
 • Evet   Hayır

Yazar Hakkında

Bayilik.Gen.tr

Bayilik.Gen.tr

Bana umit@bayilik.gen.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

1 Yorum

 • Ümit abi güzel anlatmışsın saol.
  Karabük üniversitesinde Elektrik-Elektronik 1. sınıftayım yazının devamını bekliyorum.